partnerzy

facebook_page_plugin
  • baner2.png
  • baner3.png
  • baner1.png
  • baner4.png
  • baner5.png

Zapraszamy na spacer z mapą po niewielkim zieleńcu na warszawskiej Woli, Skwerze im. płk. Zdzisława Kuźmirskiego-Pacaka. Od 2023 roku miejsce to stanowi unikalną galerię sztuki. Wyeksponowano na nim historyczne formy przestrzenne z Biennale Rzeźby w Metalu z 1968 r., tworząc Skwer Rzeźby. Wiodąca po nim niedługa trasa TRInO zachęca do przyjrzenia się dziełom i pokrótce przedstawia ich twórców.

 

 

Pomorze podczas walk pod koniec II wojny światowej doświadczyło ogromnych zniszczeń. Istniały od tego wyjątki, na przykład miasteczko Uznam położone w zachodniej części wyspy o tej samej nazwie. Wschodnia część wyspy Uznam przypadła Polsce, a po stronie zachodniej oddzielonej od lądu stałego Pianą leży właśnie miasteczko Uznam, którego nazwa ma słowiańskie korzenie, była tu kiedyś siedziba biskupstwa, stał też zamek. Zachował się dawny układ urbanistyczny, w którym – w przeciwieństwie do zniszczonych miasteczek jak Goleniów czy Kamień Pomorski – są również prawdziwe stare kamienice i kościół, a nie repliki starych budowli położonych wśród osiedli bloków z lat 70., czy 80. XX w. Urokliwe małe miasteczko z girlandami kwiatów w miesiącach letnich i trasa TRInO "Małe, ale całe" czeka w Uznamie na wędrowców.

 

 

 

 

 

Na rynku przed skwierzyńskim ratuszem jest zdrój wodny. Zdrój ten został ufundowany przez skwierzyńskie wodociągi i stanowi część kampanii wspierającej picie wody z kranu. Podczas upalnych dni mieszkańcy mogą skorzystać z chłodnej wody ze zdroju gasząc pragnienie. Sama bryła zdroju została wyrzeźbiona z polnego kamienia, a swoim kształtem odwołuje się do skwierzyńskiego herbu przedstawiającego lwa z kluczem i koroną. Rzeźbę wykonał artysta rzeźbiarz Pan Marek Kwasigroch wkładając wiele serca i ciężkiej pracy, a efekt końcowy możemy wszyscy podziwiać przy okazji rozwiązywania TRInO Skwierzyna - Królewskie wrota Puszczy Noteckiej. Ale to nie jedyny „król” którego spotkamy na swojej drodze

 

Zapraszamy na nową trasę TRInO "Śladami warszawskiej farmacji", której powstanie związane jest z jubileuszem 100-lecia Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i ustanowieniem okolicznościowej odznaki krajoznawczej. Trasa prowadzi po miejscach, wybranych spośród tych, które odegrały istotną rolę w rozwoju farmacji od początku XIX w. Pytania nie zawsze dotyczą działalności farmaceutów. Część obiektów, w których obecny był Wydział Farmaceutyczny, funkcjonowały laboratoria i fabryki oraz odbywało się tajne nauczanie podczas okupacji, uległa zniszczeniu w czasie wojny, na innych brak jest upamiętnień związanych z farmacją – tym bardziej warto poznać ich historię. Ciekawym uzupełnieniem spaceru na pewno będzie odwiedzenie wystawy czasowej „100 lat Wydziału Farmaceutycznego WUM 1926-2026” w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym WUM oraz mieszczącego się w tym samym gmachu Muzeum Historii Medycyny WUM. Na trasie jest także Muzeum Farmacji, więc okazji do poszerzenia wiedzy nie zabraknie.

 

Szanowni Państwo, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce Prywatności.

Akceptuję pliki cookies